از شنبه آغاز می‌شود؛

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت بهمن موتور (سهامی خاص) به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران از روز شنبه مورخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در نمادهای صبهمن۵۰۲ و صبهمن۰۵۲ عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، صکوک مرابحه شرکت بهمن موتور به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال برای خرید قطعات و مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.

این اوراق ۴ ساله و با نرخ ۱۸ درصد می‌باشد که اقساط آن هر سه ماه یک بار پرداخت می‌شود.

به منظور تضمین پرداخت اقساط و اصل اوراق در سررسید، بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری بهمن، ایران خودرو و بهمن دیزل توثیق شده است. تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق بر عهده سندیکایی متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه لوتوس پارسیان و امید است.

شرکت کارگزاری پارسیان عامل فروش، شرکت واسط مالی اردیبهشت سوم ناشر اوراق و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق هستند.

در این اوراق، شرکت واسط مالی اردیبهشت سوم (ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد اولیه مورد نیاز (قطعات و مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو) شرکت بهمن موتور (بانی) را نقدی خریداری خواهد کرد و سپس این مواد اولیه را به صورت اقساطی به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می‌شود که در سررسیدهای سه ماهه، اقساط مربوطه را از طریق ناشر و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت کند.

پس از انتشار موفق دو مورد اوراق برای شرکت‌های بهمن موتور و بهمن دیزل هر یک به مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال در سال گذشته، این سومین تامین مالی گروه بهمن از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه است.