رئیسی همچنین گفت که بهبود وضعیت کسب‌وکار مردم و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مهم‌ترین اولویت سیاست داخلی دولت آینده است. رئیسی در ادامه با اشاره به موضوع برجام و مذاکرات وین گفت: اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد، بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد. او در عین حال از آمریکا و اروپا خواست تا به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند و تاکید کرد که همه تحریم‌ها باید لغو شوند. رئیسی تاکید کرد که سیاست خارجی دولت او محدود به برجام نیست. او در بخش دیگری از سخنانش به سوالی درباره دیدار احتمالی‌اش با رئیس‌جمهور آمریکا برای حل مشکلات بین دو کشور پاسخ منفی داد. او درباره سوال مربوط به روابط با عربستان سعودی نیز تاکید کرد: درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی وجود ندارد و این سیاست پیش از این اعلام شده است. رئیس‌جمهوری منتخب در ادامه سخنانش درباره مسائل اقتصادی گفت که اولویت خود را بر نقدینگی قرار خواهیم داد و آن را به سمت تولید سرازیر می‌کنیم. رئیسی درمورد حل مشکلات بورس نیز وعده داد با اقداماتی اعتماد مردم به بازار بورس را برمی‌گرداند. وی همچنین با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ایران توسط ایرانیان خارج از کشور باید تسهیل شود، تصریح کرد: دولت این امنیت را برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به‌ویژه ایرانیان خارج از کشور تضمین می‌کند. رئیسی گفت: یکی از راه های جذابیت برای تولید کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد است و افزایش مالیات برای فعالیت های غیر مولد مثل هدایت نقدینگی به سمت ارز، مسکن و زمین است. ما عدالت مالیاتی را دنبال می کنیم. او در بخش دیگری ازسخنانش درخصوص کابینه‌اش گفت که با تشکیل سامانه‌ای مردم می‌توانند مدیران موثر را به دولت معرفی کنند. البته این تنها سامانه‌ای نبود که رئیسی از راه‌اندازی آن سخن گفت. او همچنین گفت که سامانه‌ای برای دریافت ایده‌ها راه‌اندازی خواهد کرد.

به عهدم وفادارم
رئیس‌جمهور منتخب با اشاره به انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ گفت: این حضور گسترده و با معنای مردم به‌رغم شرایط کرونایی و دشمنی‌های بسیار و ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان ایران شکل گرفت. حضور ملت بزرگ ایران که ساعت‌ها پای صندوق‌های رای قرار داشتند به‌رغم برخی گله‌مندی‌هایی که از وضع اقتصادی داشتند، بود.

رئیسی گفت: این حضور پیام‌های مختلفی داشت. یک پیام، پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام ملت ایران پیام ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی و زندگی آنها بود. پیام ملت ایران، پیام مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و در یک کلمه، اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود.  وی ادامه داد: پیام ملت ایران، پیام پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی بود. پیام ملت ایران پیام تداوم امام خمینی و شهدا به‌ویژه شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی بود. این پیام را ملت ایران با حضور خودشان به مبانی انقلاب اسلامی و در لبیک گفتن به پیام مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی داشتند. این پیام برای دولت مردمی و برای همه مدیران و مسوولانی که به نام این دولت خدمتگزار مردم خواهند بود باید دقیقا شنیده شود. رئیس‌جمهور منتخب گفت: به این عهدی که با مردم بستیم باید وفادار ماند. وفای به این عهد تلاش برای خدمتگزاری به مردم و باز کردن گره‌ها بود. وی افزود: اطمینان داریم وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد. رئیسی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و امید در جامعه دارید، گفت: من به‌عنوان رئیس‌جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم؛ چه کسانی که به من رأی داده‌اند، چه کسانی که به دیگر نامزدهای محترم رأی‌ داده‌اند یا کسانی که به دلیل شرایط کرونایی یا به هر دلیلی پای صندوق رأی حاضر نشده‌اند. خود را موظف می‌دانم نسبت به حقوق مردم پاسداری کنم، بنابراین نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد. هر امری که سرمایه اجتماعی را افزون و از هزینه‌ها بکاهد در دستور خواهد بود. در ادامه این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق پرسید: آقای رئیسی، از لحاظ آماری و گزارش‌های آماری بر شرایط کشور اشراف دارید؟ و می‌دانید چه کشوری را با چه شرایطی تحویل می‌گیرید؟ رئیسی در پاسخ گفت: وضعیت شرایط و ارقام و آمار روشن است، مراکز رسمی، نهادهای تجمیع‌کننده آمار و همه دستگاه‌ها آمار فعالیت خود را ارائه می‌کنند و همچنین آمارها از دید رسانه‌ها، نخبگان و کارشناسان پنهان نیست. خواسته ملت از ما این است که دولت وعده‌هایش را فراموش نکند، ما نه تنها فقط صد روز بلکه شاید به‌صورت هفتگی و بعد ماهانه گزارش دهیم.

سیاست داخلی
رئیس‌جمهور منتخب گفت: سیاست داخلی ما و اولویت‌های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب‌و‌کار مردم و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود. او با بیان اینکه در برخی از حوزه‌ها به‌دلیل کم‌توجهی‌ها، سوءمدیریت‌ها و عدم توجه به داشته‌های بسیاری که کشور از آن برخوردار است و نیروی کارآمد جوانی که در کشور منشأ بسیاری از تحولات است مشکلاتی داریم،‌ گفت: امید داریم که اقدامات ما در جهت بهبود شرایط گره‌گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم باز گرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده، این اعتماد به مردم عزیز و جوانان برگردد به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین است، دولت، دولت یک جریان خاصی نخواهد بود. دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور کسانی هستند که وطن‌دوست هستند، دغدغه مردم دارند، دغدغه انقلاب دارند و دغدغه آنها رفع مشکلات مردم است. هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.

سیاست خارجی دولتم به برجام ختم نمی‌شود
سیدابراهیم رئیسی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی دولتش از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد، گفت: دنیا بداند وضعیت با این حضور حماسه‌ساز مردم عزیز ایران تغییر کرده است و وضعیت و شرایط جدید پیش روی دنیاست.  رئیس‌جمهور منتخب گفت: تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده است، باید تجدید‌نظر کنند و برگردند. ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی در مقابل فشارها دارد و دنیا باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود چون به برجام هم محدود نخواهد شد. او ادامه داد: ما تعامل را با همه دنیا و همه کشورهای دنیا به‌عنوان یک اصل تعاملی گسترده و متوازن در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد و در مذاکرات هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود، این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد

اعمال مالیات بر کارهای غیرمولد
رئیس‌جمهور منتخب در ادامه به سوال خبرگزاری مهر مبنی‌بر اینکه برای رفع موانع تولید از جمله تامین مالی ناقص، رانت‌های ارزی و بخشنامه‌های دست و پاگیر چه خواهید کرد گفت: اولویت خود را بر نقدینگی قرار خواهیم داد و آن را به سمت تولید سرازیر می‌کنیم. او تصریح کرد: ما تولید را پرجاذبه و اقدامات غیرمولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد؛ این با یک بخشنامه یا سخن امکان‌پذیر نیست و یک سلسله اقدامات می‌خواهد از جمله اینکه برای ایجاد جذابیت در تولید، کاهش مالیات تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم و ایجاد مالیات برای کارهای غیرمولد و سوداگرانه مانند سوداگری در ارز، طلا و مسکن را دنبال می‌کنیم تا یک عدالت مالیاتی ایجاد شود و ما مصمم هستیم که این کار را در دولت دنبال کنیم.

جبران ضرر بورس با صندوق‌های خرد
او در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که چه برنامه‌ای برای جبران خسارت مردم در بورس دارید، گفت: اعتماد مردم را به بازار سرمایه برمی‌گردانیم. رئیس‌جمهور منتخب ادامه داد: از جمله اقدامات ما این خواهد بود که حتما بورس را به‌عنوان قلک دولت قرار نخواهیم داد و کسری بودجه دولت را از طریق بورس تامین نخواهیم کرد. وی با بیان اینکه تلاش می‌کند از طریق ایجاد صندوق‌های خرد، ضرر مردم را در بورس جبران کند، اظهار کرد: نظارت‌ و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد که خود این فعال شدن نظارت باعث خواهد شد که صندوق توسعه بورس از ایجاد تکانه‌های بورس پیشگیری کند. رئیسی ادامه داد: اقدامات دیگری در دست برنامه‌ریزی است که از جمله آنها عمیق کردن بورس است.