شناخت سشن های معاملاتی یکی از ملزومات ترید در بازار های مالی از جمله بازار فارکس میباشد.
قطعا در مورد استراتژی های معاملاتی شنیده اید . اصول مدیریت سرمایه و تحلیل که کنار هم قرار گرفته و به شما کمک میکند که در شرایط مختلف بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.
شاید از خودتان بپرسید در صفحه ی مربوط به اندیکاتور سشن های معاملاتی چرا راجع به استراتژی معاملاتی صحبت میکنیم. پاسخ این سوال میتواند دیدگاه شما را نسبت به مبحث بک تست و طراحی استراتژی تغییر دهد.
یکی از مهمترین نکاتی که در تست استراتژی باید مورد توجه تحلیل گر قرار گیرد زمان انجام معاملات میباشد.
از آنجایی که بازار های مالی مانند یک موجود زنده رفتار میکنند و این رفتار نتیجه ی تصمیم گیری فعالان بازار در ساعت های مختلف شبانه روز میباشد میتوان نتیجه گرفت که رفتار بازار در سشن های معاملاتی مختلف تغییر خواهد کرد. اینجاست که در طراحی استراتژی معاملاتی به اهمیت سشن ها پی میبریم.
نکته ای که باید به آن توجه کنیم :
در زمان بک تست و طراحی استراتژی خود نتایج حاصله را به تفکیک سشن های معاملاتی تفکیک میکنیم . این یعنی اگر قرار است در شرایط واقعی در تایم معاملاتی لندن پای چارت باشیم و معامله کنیم پس بک تست ها ی انجام شده و نتایج حاصل از آنها در تایم لندن برای ما اهمیت خواهد داشت.
اندیکاتور های سشن های معاملاتی به شما کمک خواهد کرد از سشن های معاملاتی که در آن هستید آگاه باشید و با توجه به استراتژی معاملاتی خود در سشن معاملاتی درست ترید کنید.
در ادامه تعدادی از این اندیکاتور ها را که مربوط به پلتفرم های معاملاتی مختلف میباشند معرفی خواهیم کرد.

در ویدئو زیر به صورت اختصار این اندیکاتور ها را معرفی کرده ایم.


1- اندیکاتور Forex_Market_Hours_GMT_v2.3 مخصوص متاتریدر 4
این اندیکاتور سشن های معاملاتی را به صورت جدولی در بالای چارت نمایش میدهد.

با توجه به این که ساعت متا تریدر در بروکر های مختلف متفاوت میباشد باید ساعت شروع و پایان سشن معاملاتی را از پنل تنظیمات اندیکاتور تنظیم کنید.


2- اندیکاتور FXN - Asian Session Range مخصوص تریدینگ ویو

این اندیکاتور سشن های معاملاتی را به صورت باکس هایی روی چارت نمایش میدهد که علاوه بر ساعت معاملاتی شما میتوانید قیمت سقف و کف سشن ها و همچنین سقف و کف دیروز یا هفته ی گذشته را نیز روی چارت مشاهده کنید

برای افزودن این اندیکاتور به تریدینگ ویو در بخش اندیکاتور ها این عبارت را جستجو کنید:
FXN - Asian Session Range


3- اندیکاتور Session در پلتفرم فراز

اگر از پلتفرم ایرانی فراز برای انجام تحلیل ها و بکتست استفاده میکنید میتونید از این اندیکاتور برای شناسایی سشن ها استفاده کنید
این اندیکاتور هم مثل قبلی علاوه بر زمان سشن های معاملاتی سقف و کف سشن ، روز قبل و هفته ی قبل رو روی چارت بهتون نمایش میده

برای افزودن این اندیکاتور به چارت فراز کافیه در بخش اندیکاتور های پلتفرم فراز کلمه ی Session را جستجو کنید


4- اندیکاتور market-sessions MT5 مخصوص متاتریدر 5

با استفاده از این اندیکاتور میتوانید شروع و پایان سشن های معاملاتی را روی چارت مورد نظر مشاهده کنید.
با توجه به این که ساعت متا تریدر در بروکر های مختلف متفاوت میباشد باید ساعت شروع و پایان سشن معاملاتی را از پنل تنظیمات اندیکاتور تنظیم کنید.